Cestování do zaměstnání a ekologie - FOTOZOOM

Cestování do zaměstnání a ekologie

Dneska jsem se dočetla v jednom firemním časopise o zajímavém projektu, který má zlepšit naše životní prostředí. Tedy pro upřesnění, jedná se o celosvětovou společnost a projekt se týká pouze Londýna. Ale myslím, že by byl hodný následování i v našich velkých městech, kde je společností s více než stovkou zaměstnanců až dost.

Pobočka firmy v Londýně má několik stovek zaměstnanců a odborníci spočítali, že kdyby zaměstnanci jeli alespoň jednou týdně do práce městskou hromadnou dopravou místo svým autem či taxíkem, za rok by se ušetřilo  asi 300 tun CO2 emisí. To je naprosto neuvěřitelné! Proto svým zaměstnancům nabídla zvýhodněnou kartu pro městskou hromadnou dopravdu.

Vím, že si každý stěžuje na životní prostředí a životní podmínky. Ale málokdo z nás si uvědomuje, jak málo stačí k tomu, aby se situace rapidně zlepšila. Sáhněte si všichni do svědomí, kdo jezdíte do zaměstnání svým autem. Je to opravdu naprosto nezbytné nebo to děláte jenom abyste ušetřili čas, či z pohodlnosti? Samozřejmě z obliga jsou ti, kteří musí převážet nějaké zboží či materiály. Ale když se dívám na auta projíždějící kolem mě, ve většině případů tam sedí jeden člověk. A ještě z větší části je to nějaký podnikatel v obleku, pro kterého je jízda MHD pod úroveň.

Ano, přiznávám, i na mě lezou stavy pohodlnosti, kdy bych ráno radši sedla do auta, než abych to štrádovala na autobus a pak ještě přestupovala na tramvaj. Kor teď, když s sebou tahám ještě velké břicho. Ale svědomí mi to nedovolí. Pokaždé mi vytane na mysli tlustý američan, který si bez auta nenakoupí ani v kiosku za rohem, natož aby ušel půl kilometru na autobus. Ono to v MHD není moc pohodlné, kor když těhotnou nepustí sednout, vyskytují se tam různá špinavá a pokřikující individua, ne vždy jede přesně načas apod. Ale proboha lidi, vždyť my už jsme tak strašně pohodlný, že si přes rostoucí tuky nevidíme ani na špičky bot! Kdysi dávno, museli lidi docházet do zaměstnání pěšky několik kilometrů denně tam a zpět a to v jakémkoliv počasí. Vždyť dnes máme proti tomu luxus. A přesto si pořád vymýšlíme víc a víc. Hlavně se pak strašně divíme, že máme ucpané cévy od cholesterolu (když si pořád vozíme zadky) a plný plíce sajrajtů (když neustále proháníme ropu přes výfuk).

Vždyť kdyby si alespoň polovina lidí ve městě řekla, že jednou týdně nechá auto doma a půjde pěšky nebo pojede MHD, hned by se všem dýchalo líp. A to vůbec nemluvím o mnohem lepší průjezdnosti a  zrychlení dopravní infrastruktury.

A když už jsem u toho láteření a ekologie, zkuste si uvědomit, kolik umělohmotných obalů na jedno použití denně vyhodíme. A pak to znásobte deseti miliony a představte si tu hromadu, která se z menší části zpracuje a z větší opět vyletí do luftu, v horším případě leží pohřbená pod zemí na několik tisíciletí. Opravdu by to nešlo jinak? Stačilo by dát přednost papíru před igelitem, nebo si na nákupy nosit vlastní tašky a nebrat pokaždé novou igelitku.

Ba ne, zlepšení ekologie nestojí na velkých podnicích, ale na každém jedinci a na jeho rozhodnutí svým chováním buď podpořit nebo nepodpořit zdravé životní prostředí, které tu mimo jiné necháváme i svým dětem. A co bychom pro své děti neudělali?

clock 11:33 - 02.04.07 - KOKTEJL - 91382x

Využijte možnosti článku:

Přidat komentář:

Komentář musí být před publikací schválen. Děkuji za pochopení.