Fotografie pro každého - FOTOZOOM

Fotografie pro každého

Ano, dneska fotí opravdu všichni, protože téměř každý předmět na který sáhnete, je toho schopen. Samozřejmě přeháním, ale mobilní telefon s fotoaparátem si dnes může pořídit opravdu každý. Já jsem toho zářným příkladem.

Jakožto zarytý nepřítel digitálního fotoaparátu jsem si i já pořídila ze zvědavosti digimobil. Přiznám se, že hlavně z praktického důvodu. Určitě se v životě naskytne příležitost, kterou by bylo dobré zaznamenat, ale foťák není po ruce. Mobil v podstatě vždy (myslím že jako stát si v mobilománii stojíme někde na předních příčkách v EU).

A o to právě jde. Na těchto stránkách bych se chtěla podělit o své zkušenosti s klasickou fotografií a poradit tak začátečníkům. Ale hned na začátku bych ráda udělala jasno v jedné věci. Osobně si myslím, že existují dva druhy lidí - jedni, kteří chtějí tvořit snímky pro umění a pro obohacení duše a druzí, kteří ten čudlík mačkají pouze kvůli objektům které vidí a je jim jedno zda jsou nakřivo či podexponované. Té první kategorii se určitě vyplatí pátrat v knihách a článcích po návodech, jak nastavit expozici, jaký zvolit objektiv, či v případě digi jak nacpat co nejvíce obrázků v maximálním rozlišení , ale hlavně také jak snímek komponovat, nasvětlit apod. Co se týče té druhé kategorie, která je myslím co do počtu obsáhlejší, jsou jakékoliv znalosti zbytečností a ztrátou času. Prostě se vše hodí na automat a už se jenom cvaká (protože každý chce přeci vidět ta krásná nadra a je úplně jedno, že zbytek těla je fotkou uříznut a hlava ve stínu není téměř vidět ).

Pokud jste to ještě nepoznali, tak tímto oznamuji, že se hodlám zabývat převážně fotografií klasickou. I když samozřejmě plno rad a návodů mohou aplikovat do praxe i držitelé digitálních fotoaparátů. Ale myslím si, že pokud chce někdo opravdu začít fotografovat dokument či umění, měl by si pořídit klasickou kovovou manuální "mašinu". Princip je jednoduchý: dnešní automaty za vás všechno udělají, tudíž nemáte možnost se něčemu naučit. A pokud chcete něco dobře znát, musíte jít do základů.
Máte-li nějaké konkrétní dotazy ohledně fotografie, napište je do komentářů, ať mám alespon návod, kde začít. Jinak si půjdu svou vlastní cestou .

clock 19:25 - 01.02.05 - O FOTOGRAFOVÁNÍ - 86147x

Využijte možnosti článku:

  • RSS zdroj článku vč. komentářů  RSS 2.0 comments feed