Gepardi a lidé v džungli - FOTOZOOM

Gepardi a lidé v džungli

Tak abych začala těmi gepardy. Minulý týden jsem pokládala otázku (asi velmi těžkou, protože jen málokdo jí uzvednul) jak dlouhý může být skok dospělého geparda. Ale přeci jenom čtyři lidičkové měli pravdu - ano, doskočí až 7,5 metru. Takže pokud plánujete dovolenou v jižní Africe, myslete na to!

Ale to není zdaleka všechno o téhle nádherné šelmě. Sice není králem zvířat, to už jí přebral lev, ale přesto je nejrychlejším suchozemcem. Vycvičila jí tak příroda, aby přežila v džungli plné konkurence. Tak trochu mě napadá souvislost s vycvičenými "dravci" či "dravkyněmi" v přecpaných supermarketech, obzvláště u zlevněného sortimentu. Ano, aby "přežili" musí být nejrychlejší!

Abych se vrátila k opravdovým šelmám. Gepardi se dožívají maxima 14 let. Průměr je však pouze kolem 7 roků. Není to moc, ale díky kratšímu životu šelem mají alespon menší a slabší tvorečkové větší šanci na přežití. Všechno zlý je k něčemu dobrý. Veškeré informace, které tady uvádím, mám samozřejmě z mého oblíbeného zdroje NG. Občas mě něco tak zaujme, že mi to prostě nedá a musím se o to podělit s ostatními. Jako mě například zaujal rodinný život geparda. Myslím že tento model by se velmi zamlouval nejednomu samci z rodu člověčího (Rudo, ne aby sis bral příklad!). Samec gepard má totiž za povinnost pouze najít, namluvit si a poté oplodnit gepardici. Když je úkol splněn, odchází hledat další. Žádné starosti, žádné řvaní, žádné shánění potravy pro potomky. To vše musí zvládnout máma gepardice sama, a to po celých 18 měsíců. Starost o mláďata není jednoduchá, neboť v divoké džungli jich přežije jen málo. Většinou kolem 5%.

Když už mláďata ví jak běhat, jak se krčit v trávě při lovu a také jak zakousnout večeři, po roce a půl je máma musí opustit. Kdyby tak neudělala, mláďata by se neosamostatnila a nezačala by se pářit. Rod by tak vyhynul. To je pro člověčí matky taky asi dost nepředstavitelné, ale myslím, že by si měli vzít z gepardice příklad. Pokud se mládě plně neosamostatní, nikdy se nenaučí v dnešní džungli přežít. Docela markantní jsou případy mladých pánů, kteří si hrajou na manažery, ale přitom jsou pořád maminčini mazánci a když se něco stane, běží se schovat za její sukni. Jak málo opravdových "šelem" máme mezi sebou! Když už srovnávám městskou džungli s džunglí opravdovou a zvířata s lidmi, tak mě napadá, že "lva" či "geparda" jen zřídka potkáme, kdežto "hyen" a "krys" je přemnožíno. Škoda.

3++!

clock 15:13 - 17.02.05 - KOKTEJL - 863548x

Využijte možnosti článku:

  • RSS zdroj článku vč. komentářů  RSS 2.0 comments feed