Kdo co zaseje, měl by také sklidit - FOTOZOOM

Kdo co zaseje, měl by také sklidit

Tak tahle určitě není z mojí úrody :-)

A tentokrát to opravdu myslím v zemědělském slova smyslu. Je totiž podzim a to je klíčové období pro všechny nejen zemědělce, ale hlavně drobné zahrádkáře, jako jsem třeba já. Ano, ano, i já jsem k údivu některých sklízela zeleninu a ovoce.

Ono se o sklizni ani moc mluvit nedá. Všehovšudy jsme na jaře s manželem zaseli cuketu, řepu, fazole, salát, pórek, cibuli, česnek, rajčata, mrkev a teď na podzim ředkvičky. Ode všeho trochu. Na to, že jsem do zemědělství spadla letos první rok, je toho ale až až. Čas od času mě chytaly záchvaty, kdy jsem pilně studovala, co která zelenina potřebuje, či v jakém období je třeba něco zasadit. Strašně jsem se vztekala na jednotlivé druhy rostlin a plodin, proč potřebují každá jinou teplotu, jinou půdu, jiné hnojivo, jedna okopávat, druhá neokopávat, další přikrývat apod. Na můj vkus (při pohledu na dostupnost zeleniny na trhu), je to příliš dřiny za nic. To se mi potvrdilo, když jsem s očekáváním sklízela mrkev. Všeho všudy jeden sáček na zamražení a džbánek odšťavněného moku. A úroda je fuč!

O tom, že česnek nám vůbec nevzešel (pravděpodobně v tom má prsty Bobík nebo Micka), cibule byla nějaká zparchantělá a řepa o velikosti ping-pongového míčku, se radši ani nezmiňuji. Pravda, největší radost co do nenáročnosti a množství nám dělala cuketa. Ta chrlila jednu šišku za druhou, takže jsme ji už nestíhali konzumovat. Začali jsme rozdávat, ale ani to moc nepomohlo, takže jsme nakonec skončili s nacpaným mrazákem plným nastrouhaných cuket. Ale cuketová bábovka, kterou z nich dělám, je vyhlášená téměř po celé Ostravě .

Na druhou stranu musím přiznat, že neustále pošilhávám po časopise Zahrádkář, který má předplacený moje tchýně. Láká mě přijít na kloub té zemědělské alchymii, mít krásnou úrodu, obrovské květiny a vzorný trávník. Pokud se ale člověk chce něčemu věnovat tak, aby to stálo za nějaký kloudný výsledek, je na to třeba hodně času. A já mám možná ještě příliš mnoho dalších zájmů, které mi ten čas ukusují, než abych ho mohla věnovat zahradě. Možná v důchodu bude ta pravá chvíle a to už budu mít třeba nastudované veškeré potřebné informace k vypěstování té nej...

No, uvidíme, jak mi otrne přes zimu. Třeba mi na jaře už budou svrbět ruce, abych v pořadí druhou úrodu měla mnohem úspěšnější a náš dům se přes léto alespoň z poloviny vyrovnal okolním kvetoucím haciendám.

clock 16:03 - 25.10.06 - VRABČÁKŮV DENÍK - 181792x

Využijte možnosti článku:

  • RSS zdroj článku vč. komentářů  RSS 2.0 comments feed