Pojďme kolážovat! - FOTOZOOM

Pojďme kolážovat!

 

Co kdybychom si trochu připomněli staré časy, kdy ještě nebyly počítače a rukodělná práce vzkvétala a rozvíjela se do různých tvůrčích stylů. Jedním z nich je lepená montáž, neboli koláž. Je to velmi jednoduché, kreativní a zvládne to každý. Samozřejmě, že můžete vytvářet úžasné kolážované obrazy ve Photoshopech a jiných podobných programech, ale osobně si myslím, že ručně vytvořené dílo vás více obohatí a navíc vás nebude bolet hlava z monitoru .

Koláže můžete dělat v podstatě z čehokoliv (noviny, časopisy, pohlednice, fotky z rodinného alba apod.). Samozřejmě pokud bychom použili nějakou fotografii třeba z časopisu a následné dílo chtěli publikovat, musíme mít schválení osoby, která vlastní copyright použitého snímku. Při tvorbě s barevným materiálem bychom si ale měli dát pozor na to, aby nám příliš mnoho barev nezastřelo hlavní myšlenku, kterou chceme koláží vyjádřit.

Pokud tedy máme v hlavě námět, jdeme vybírat fotografie, respektive části z nich. Vždy dáváme pozor, aby byly objekty ostré (netýká se ale pozadí), protože následně se celé dílo přefocuje a už tak neostré výjevy by působily mlhavě. Dále dáváme pozor na to, aby objekty, které budeme dávat k sobě, měly stejně dopadající světlo. Důležité je to hlavně tehdy, když vrhají stíny. Dílo by pak působilo chaotickým a rozervaným dojmem.

Takže fotky máme a dáme se do vystřihování. Ostré nůžky jsou nutností, ale pokud nás čeká členitější vystřihování, je lepší použít třeba nožík na koberce nebo skalpel a části vyřezávat. Pokud je vystřihovaná fotografie na silnějším podkladu, je lépe hrany vystřižených kousků jemně zabrousit (papírový pilníček stačí) a následně natřít retušovací barvou v odstínu, kterým disponuje sousední výstřižek (neplatí pro barvu). Máme tak postaráno o možné ostré hrany, které by mohly rušit celý dojem z díla. 

Je vystřiženo, položeno na podklad a jdeme lepit! Nejlepší jsou lepidla s příměsí kaučuku. Pokud chcete investovat, fotoobchody nabízejí lepidla speciálně vyrobená pro lepení fotografií. Je s nimi mnohem snazší práce, protože pokud něco špatně nalepíte, jde to následně odloupnout a také lepidlo, které přeteče, či nešťastnou náhodou kápne na čistou plochu, se dá celkem lehce po zaschnutí seškrábnout. Osobně si ale myslím, že klasický Herkules nezklame.

A jde se na reprodukci! Neradujte se tolik, jedná se pouze o přefocení koláže na negativ. Tady je nejdůležitější nasvícení. Pokud máte čtyři lampy, nasvítíte dílo z každé strany a máte po starostech. Ovšem ne každý disponuje takovou výbavou. Než abychom nešikovně nasvěcovali koláž pouze dvěma či třema lampama, vystačíme si s jedním světlem, kterým po dobu expozice (samozřejmě musí být dostatečně dlouhá) kroužíme nad koláží. Jestliže jste fotili na barvu, dáte negativ do sběrny. Pokud jste fotili černobíle a zvolili trnitou cestu vlastní výroby, volte vyrovnávací či měkce pracující vývojku. Jen ne kontrastní! To samé platí i o papíru, kdy volíme raději normální až měkkou gradaci.

A dílo je hotovo! Koláž samozřejmě nemusíte dělat pouze na profesionální úrovni. Myslím, že při její výrobě se pobavíte jak vy, tak třeba i vaše děti. Ne každé dílo musí být dokonalé a ne každá koláž musí být jen o fotkách. Vystřižené snímky se dají totiž krásně kombinovat s kresbami a myslím že dětská fantazie jim může dát tu správnou šťávu. Tak přeji pěknou zábavu .

* * * * *

* * * * *

clock 15:35 - 09.03.05 - O FOTOGRAFOVÁNÍ - 40087x

Využijte možnosti článku:

Přidat komentář:

Komentář musí být před publikací schválen. Děkuji za pochopení.