Technika vs. originalita - FOTOZOOM

Technika vs. originalita

Když jsem dnes v televizi viděla rozhovor s kapelou Prodigy, která nedávno koncertovala v Čechách, byla jsem docela překvapená názory jejích členů. Konkrétně jsou tři, z nichž jeden mi připomíná mého dvorního mechanika Ferdu Vaška - práce všeho druhu, který mi minulý víkend úžasně připasoval neoriginální přední silentblok na mojí Preludku. Ale to jsem trochu odbočila.

Přes divokost jejich hudby i vzezření, seriózně prezentovali zajímavé názory. Konkrétně se obávají o budoucnost hudební scény a mrzí je, že v dnešní době, kdy je trh zaplaven cédéčky a novými kapelami, se jen těžko najde něco zajímavého a originálního. Dnešní hudba je v podstatě nudí a už dlouho je nic nezvedlo ze židle. Domnívají se, že hodně velké zlo v této oblasti napáchal internet, kdy mladí čím dál více sedí u monitorů a hudbu za ně skládá počítač. A myslím, že mají pravdu.

Ono je to totiž velmi pohodlné sedět u počítače a nechat ho pracovat za sebe. Sama to pozoruji ve fotografické sféře, kdy jsme téměř zahlceni milióny fotografií, ale jen málokterá vás zaujme natolik, že jí máte několik dní před očima, či na ní neustále myslíte. Díky digitálním fotoaparátům a grafickým programům je tak lehké fotit! Vždyť jenom zmáčknete čudlík a nemusíte se starat, jestli je expozice nebo kompozice správná. Protože když není, fotka se stáhne do počítače a totálně celá se předělá v grafickém programu. Také nejste limitováni počtem fotografií, protože na rozdíl od klasického filmu můžete do digiťáku mrskat fotky hlava nehlava, dokud na vás foťák nekřikne, že víc toho už "nesní".

Přestože sama teď bifluju Photoshop a nestačím zírat, jaké funkce zvládá, tato cesta pořizování fotografií se mi nelíbí. A i když jsem, jakožto zrozenec ve znamení Býka, velmi pohodlná osoba, přesto i nadále razím cestu spletité a náročné klasické fotografie. Myslím si, že "klasický" fotograf přemýšlí o fotografii než cvakne spoušť. Probírá expozici a kontroluje veškeré možnosti kompozičního pohledu, než se rozhodne pro ten nejlepší, protože ví, že si nemůže dovolit snímkama tolik plýtvat.

Blíží se doba dovolených a tudíž i fotografická sklizeň. Prosím Vás, nemydlete tam  ty fotky hlava nehlava s tím, že je stejně pak vymažete. Zkuste o nich přemýšlet a cvakat jen to nejzajímavější, o čem si myslíte, že by zaujalo i Vaše okolí. Pokud vytrváte, po čase zjistíte, že se na pořizování fotografií díváte úplně jinak a také pocítíte určitý pocit hrdosti z vlastní, dobře "vyrobené" fotky.

Nechť zvítězí kvalita před kvantitou! Tak ať se Vám daří!

clock 19:02 - 04.06.05 - O FOTOGRAFOVÁNÍ - 444841x

Využijte možnosti článku:

  • RSS zdroj článku vč. komentářů  RSS 2.0 comments feed