Zákaz kouření? - FOTOZOOM

Zákaz kouření?

Zákaz kouření - je to k něčemu?

Směšné! Dovolte mi, abych se zasmála .......... i když ono to vůbec k smíchu není. Popravdě, já jsem byla spíše naštvaná, když jsem si uvědomila, že zákazy jsou stanovovány pro dnešního člověka jenom proto, aby se ignorovaly. Všechno začalo na tramvajové zastávce.

Jak jsem tak čekala na tramvaj a brouzdala očima po okolí, všimla jsem si dvou samolepek na tramvajovém návěstí. Jasně a zřeteleně označovaly jak znakem, tak slovem zákaz kouření. Intuitivně mi oči sklouzly přímo pod mé nohy a dále po zastávce, kde bylo slušně naseto žlutými vajgly. Uvědomila jsem si, že více než rok platí tento zákaz, ale lidi kouří klidně dál a policie na to v pohodě kašle (bodejť by ne, když je zaměstnaná vybíráním pokut za nesmyslné dopravní přestupky, které navíc sama porušuje).

Bydlím v Ostravě a tady, jak se zdá, kouří 90% obyvatel. Jasně, když tu kouří komíny, proč by lidé zůstávali pozadu. Anebo, když už je to město stejně šedé a špinavé, tak proč to nějakým způsobem měnit? Takové je zřejmě myšlení většiny kuřáků, jinak by alespoň trochu dbali zákazu kouření. Pravděpodobně největší zastoupení v této kategorii mají cikáni a dělníci. Že by neuměli číst? Možná že jejich IQ není nejvyšší, ale nechápu, proč zrovna oni si myslí, že jsou ti vyvolení, kteří můžou s přehledem porušovat zákony a ztrpčovat život okolí. Když do nacpané tramvaje či autobusu nastoupí náruživec, který típnul cigaretu těsně předtím, než se zavřely dveře a postaví se do mé blízkosti, mám chuť pozvracet mu jeho svršky. To bych snad radši čuchala k měsíc starým ponožkám, než trpět několik zastávek smrad linoucí se z jeho (v horším případě jejích) úst. A to už se vůbec nezmiňuji o tuberáckém kašli a chrchlání hlenů, které v lepším případě končí na chodníku. Projít některé zastávky na chodníku  znamená kličkovat jako zajíc a přeskakovat na volná, nepoflusaná místa jako srna. Škoda, že nedokážu dělat zázraky. Chtěla bych vidět, jak by se ti lidé tvářili, kdyby se jim veškeré odhozené vajgly a vyplivnuté flusance objevily u nich doma na koberci v obývacím pokoji!

Ale abych jenom nekřivdila, jsem ráda, že v centru města kde pracuji, se najde pár restaurací, kde se v době obědů nekouří. Už jsem si zvykla, že když se jdu v pátek či v sobotu pobavit do klubu či na pivo, druhý den putuje celý můj oděv komplet do pračky. Ale kdybych tak měla činit i po každé návštěvě oběda, asi bych radši zůstala hladem. Brala bych razantní zdražení cigaret, aby se tak cigareta stala jenom pouhým doplnkem při posezení u kávy či piva, v množství dvou až tří vykouřených cigaret - ne celého balíčku.

A co říci na závěr? Nemůžu si odpustit malou odvetu za ty kila pasivně vdechlého nikotinu:

Kuřáci, cigareta vám sebevědomí nezvedne, a jestli si dámy myslíte, že s ní vypadáte sexy a pánové mužně, tak jste na obrovském omylu! Opak je pravdou.

Když už musíte flusat na chodník, zkuste to bokem ke kraji, hlava vám neupadne, když s ní pootočíte. A vajgly zkuste típnuté házet do košů.

Ať venku nebo uvnitř, začněte se chovat ohleduplně k nekuřákům!!!

clock 15:06 - 17.10.06 - VRABČÁKŮV DENÍK - 116848x

Využijte možnosti článku:

  • RSS zdroj článku vč. komentářů  RSS 2.0 comments feed